FiruzCelikoglu

Dr. Çelikoglu, 10 Kasım 1958 İstanbul doğumlu. Yüksek öğrenimini 9 Eylül İzmir Tıp Fakültesi’nde 1983 te tamamladı. Ğöğüs Hastalıkları ihtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve New-York Üniversitesi Mount Sinai Tıp Okulunda yaptı.

1990 da bir yıl Londra , Royal Brompton Hastanesinde çalıştı. 1993 te Doçent olarak Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyesi oldu. Daha sonra akciğer kanseri konusunda ki araştırmalarını devam ettirmek üzere New-York Üniversitesi’ne gitti.

1995 de misafir profesör olarak Paris- Reno Decarte Üniversites’ine davet edildi. 2000 yılında Kadir Has Üniversitesi Tıp Fakültesin de Göğüs Hastalıkları kurucu öğretim üyesi olarak görev almıştır. 1999-2006 yılları arasında Florence Nightingale Hastaneler Gurubu; Metropolitan hastanesinin Göğüs Hastalıkları konsultan hekimi ve Uyku Bozuklukları Merkezi Direktörlüğü yapmıştır.

2006 da tekrar İstanbul Üniveritesi öğretim üyeliği görevine geri döndü ve 2007 yılında İstanbul Üniversitesi Göğüs hastalıkları Profesörlük Ünvanını kazandı.

Mayıs, 2011 de kendi isteği ile İstanbul Üniversitesi’nden emekli olduktan sonra , İstanbul Bayındır Hastaneleri Göğüs Hastalıkları kadrosunda ve aynı zamanda özel muayehanesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Dr Çelikoğlu’nun yurt dışında yayınlanmış 32 eseri vardır ve bunlardan ikisi kitap bölümleridir. Türkiye’de yayınlanmış 100 ün üzerinde eserleri bulunmaktadır. Akciğer kanseri ve Uyku hastalıkları Konusunda ki uluslar arası çalışmaları halen devam etmektedir.

Akciğer Bronş kanserleri konusundaki “lokal tümör içi kanser tedavisi” (“İntra tumoral Chemotherapy”) çalışmaları yabancı bir çok tıp kitabında referans olarak gösterilmiştir. Bu konudaki çalışmaları akciğer kanserinde yeni bir tedavi metodu olarak devam etmektedir.